• 09184056269

گروه تولیدی مبل ملایر

بهترین مبلمان از بهترین چوب و پارچه
جدیدترین مدل های روز دنیا
مناسب انواع دکوراسیون داخلی
اعطای نمایندگی در سراسر کشور

گروه تولیدی مبل ملایر

بهترین مبلمان از بهترین چوب و پارچه
جدیدترین مدل های روز دنیا
مناسب انواع دکوراسیون داخلی
اعطای نمایندگی در سراسر کشور

گروه تولیدی مبل ملایر

بهترین مبلمان از بهترین چوب و پارچه
جدیدترین مدل های روز دنیا
مناسب انواع دکوراسیون داخلی
اعطای نمایندگی در سراسر کشور


معرق کاری چیست؟

معرق کاری

برای آشنایی با هنر معرق کاری ابتدا به بررسی معنی لغوی این کلمه می پردازیم. معرق در لغت به معنای وصله تکه و رگه می باشد. این هنر زیبا و خلاقانه قابل اعمال بر روی سطوح مختلفی از قبیل چوب، فلزها، پارچه ها و کاشی ها صورت گیرد. و زیبایی آنها را دو چندان نماید. بیشترین میزان کارهای معرق را بر روی سطوح چوبی دیده ایم اما این هنر با کار بر روی فلزات و پارچه ها و به خصوص کاشی ها بسیار خوش درخشیده است و طرفداران بیشماری نیز دارد. در واقع باید گفت این هنر کنار هم قرار گرفتن تکه های کوچک است که به وجود آورنده ی طرح نهایی می شود. هر کدام از این تکه ها برای قرار گیری کنار هم استحکام لازمه را ندارد از این رو نیاز به یک زمینه و سطحی برای انجام کار دارد.
در ادامه نمونه ای از آثار معرق بر روی چوب، کاشی را مشاهده می کنید تا بیشتر با این هنر زیبا آشنا شوید و تفاوت آن را با هنر منبت که بر روی مبل سطلنتی و کلاسیک و استیل پیاده سازی می شود را به خوبی متوجه شوید.

مبل سطلنتی

این هنر زیبا و ماندگار و مانا در دوره ی سلجوقی در دوران اوج خود بود و از آن زمان به بعد بسیار والا و مورد توجه بود. ظرافت این کار و ترکیب اشکال هندسی برای به دست آوردن نتیجه ای زیبا، این هنر را در میان صنایع دستی با ارزش، گران قیمت، تجملاتی  گردانیده است.
در کشور ایران شهرهای یزد، کاشان، تبریز و به طور ویژه معروف ترین  شهر صنایع دستی یعنی اصفهان این هنر آموزش و انجام می شود. معرق های کاشی و چوب بیشترین محبوبیت را در ابینه ها دارد زیرا که بیش از سایر اشیا به چشم می خورد.
سبک زیبا و اصیل معرق کاری بر روی چوب معمولا برای تزئین بوفه ها، کمدها، کتابخانه، سرویس های خواب، مبل و میز غذا خوری و تمامی وسایل چوبی قابل انجام است. ترکیب این هنر زیبا با هنر بسیار محبوب منبت کاری که در مبلمان، سرویس غذاخوری و سرویس های خواب بیشترین کاربرد را دارد، سبک و سیاقی متفاوت، زیبا و چشم نواز ایجاد می کند.


چوب مناسب معرق

معمولا چوب هایی که از آنها برای تهیه ی میز و مبل کلاسیک و وسایل چوبی از آنها بهره می برند شامل انواع راش، گردو، آبنوس و... است. چوب های سنجد، توت، گلابی، آبنوس بهترین چوب ها برای پیاده سازی هنر زیبای معرق بر روی آنها است. دلیل این هم تنوع رنگی بالا در این چوب ها است که موجب زیبایی خیره کننده ای از ترکیب هنر معرق با رنگ های چوبی است.


معرق کاشی

این هنر زیبا قطعه های تراشیده ی غیر منظم و متنوع کاشی را که رنگ ها و نقوش مرتبط اما مختلفی دارد کنار یکدیگر قرار داده تا شکلی منسجم و با مفهوم پدید آورد. این زینت می تواند نقش های متعددی از قبیل گل و بوته، طرح های اسلیمی، ختایی و یا طرح های دیگر پدید آورد.
تنوع استفاده از کاشی های معرق شده بسیار است. از گلدان های بزرگ و کوچک گرفته تا میزها، آینه ها، کفپوش زمین، پله ها، اکسسوری، مبلمان و... قابل انجام است. در واقع این هنر محدودیتی برای اجرا ندارد و برای تزئین هر آنچه که تصور می کنید قابل اجرا است این ذهن و هنر و خلاقیت هنرمند است که بتواند نقوش زیبا و خلاقانه خلق کند.بیشتر بخوانید:

منبت کاری چیست؟

ملایر مهد تولید مبل منبتlogo

برچسب های سایت

تماس با ما


PH : 0813-2441416

PH : 09184056269

E : info@moblmalayer.ir

آدرس کارخانه : ملایر ،کیلومتری سه جاده همدان ((شهرک صنعتی خوشه مبلمان دو)) میدان کارگر انتهای خیابان یازدهم تولیدی پارسیان مبل عباسی

طراحی سایت| طراحی سایت در کرج