• 09184056269

گروه تولیدی مبل ملایر

بهترین مبلمان از بهترین چوب و پارچه
جدیدترین مدل های روز دنیا
مناسب انواع دکوراسیون داخلی
اعطای نمایندگی در سراسر کشور

گروه تولیدی مبل ملایر

بهترین مبلمان از بهترین چوب و پارچه
جدیدترین مدل های روز دنیا
مناسب انواع دکوراسیون داخلی
اعطای نمایندگی در سراسر کشور

گروه تولیدی مبل ملایر

بهترین مبلمان از بهترین چوب و پارچه
جدیدترین مدل های روز دنیا
مناسب انواع دکوراسیون داخلی
اعطای نمایندگی در سراسر کشور


منبت کاری چیست؟

منبت کاری چیست؟
چوب و وسایل چوبی  در اطراف ما به وفور دیده می شود.این شی لوکس و شیک در صورت به کار گیری در لوازم منزل نمایی خاص و آرامش بخش ایجاد می کند. گسترده ی کاربرد چوب در وسایل گوناگون بسیار است. از کوچکترین آنها که می تواند یک جاقلمی شیک و لوکس باشد که روی میز کار شما جا گرفته است تا استفاده از مبلمان و ترکیب آنها با پارچه هاست.
چوب و آثاری که بر روی آنها شکل می گیرد حس جریان زندگی و حیات را در انسان بر می انگیزد. هنری که به ایجاد آثار بر روی چوب انجام می شود منبت می گویند. منبت در لغت به معنای محل رویش گیاه است و منبت کاری به هنر کنده کاری بر روی چوب می گویند که به وسیله ی مقار و دست طرح هایی خاص بر روی چوب حک می شود. این طرح ها می تواند شامل طرح های اسلیمی و یا نقوش گل و گیاه باشد.
به طور حتم شما این هنر را در اطراف خود دیده اید و یا حتی با دست به لمس این هنر زیبا پرداخته اید.. بیشترین کاربرد این هنر در تولید مبلمان و میز غذاخوری است. اگر گشتی در نمایشگاه های مبل ملایر زده باشید نمونه ی فاخر این هنر را به وفور مشاهده خواهید کرد. در دسته ی متنوع مبلمان موجود بیشترین میزان استفاده از این هنر متمرکز به مبل سلطنتی است و از این هنر در ایجاد نقوش در قسمت تاج و دسته ها و پایه ی این مبل بهره می برند.


تاریخچه
هنرمندان بسیاری در سراسر جهان به خلق آثار بی نظیر هنری دست زده اند. منبت کاری از جمله هنر هایی است که چندان مشخص نیست که در چه عصری و چه زمانی ابداع شد و رواج یافت اما از آنجایی که استفاده از چوب سابقه ی قدیمی دارد می توان این هنر را نیز دارای سابقه ی طولانی دانست. 
قدیمی ترین اثر منبت کار در جهان که به عنوان اولین اثر این هنر یاد می شود بتی است به نام " شیگیر " بوده که ارتفاع دو متر و 80 سانتی متر دارد و طول عمر آن حدود 11 هزار سال می باشد.
ورود این هنر در ایران بنا به مدارک موجود به دوران بیش از هزار و پانصد سال پیش بر می گردد. قدیمی ترین اثر منبت کاری در ایران متلعق به تگه چوبی در مسجد جامع عتیق شیراز است که در زمان عمرو بن لیث صفاری ساخته شده است.


روش های گوناگون ساخت منبت
حکاکی
برجسته نمایی
پیکر تراشی


چوب مورد استفاده در هنر منبت کاری
از جمله چوب هایی که می توانند بستر مناسبی برای به وجود آوردن این هنر بی نظیر بر روی آنها باشد شامل:
 چوب گردو  که به دلیل نرمی و خوش تراش بودن آن ظرافت کار منبت بر روی آن بهتر انجام شده و هنر بر روی آن می نشیند.
چوب گلابی
چوب چنار
چوب راش
رنگ های منحصر به فرد هر یک از چوب های فوق جلوه ای خاص به اثر هنری می بخشد و روح را در این هنر بیشتر نمایان می سازد.

عمده استفاده از این هنر در صنعت تولید مبلمان و میز ها است. استاد های منبت کار با زدن طرح بر روی چوب های مبلمانی  از قبیل مبل سطلنتی نقوشی بی همتا ایجاد می کنند که بسیار چشم نواز اند. تلفیق هنر منبت با هنر معرق ( معرق کاری قرار دادن تکه ها چوب در جنس و رنگ های مختلف در کنار هم )اثری جاودان ایجاد می کند که در صنعت مبلمان سازی طرفداران بی شماری دارد.
نمونه ی بارز هنر منبت کاری در انواع مختلف مبلمان از قبیل مبل استیل و نیمه استیل، مبل کلاسیک ، مبل سلطنتی، و میز غذا خوری های سلطنتی و استیل را می توان مشاهده کرد. انجام منبت کاری بر روی پشته ی مبل و در قسمت بالایی و تاج مبل، طرح زدن بر روی دسته ها و پایه ها از رایج ترین آثار منبت کاری بر روی مبلمان اند.بیشتر بخوانید:logo

برچسب های سایت

تماس با ما


PH : 0813-2441416

PH : 09184056269

E : info@moblmalayer.ir

آدرس کارخانه : ملایر ،کیلومتری سه جاده همدان ((شهرک صنعتی خوشه مبلمان دو)) میدان کارگر انتهای خیابان یازدهم تولیدی پارسیان مبل عباسی

طراحی سایت| طراحی سایت در کرج